Kuidas müüa kinnisvara?

01 Müügiobjekti ettevalmistamine
1. Kinnisvaraobjekti omaniku info
Kontrolli üle, kes on omanik – kas vara kuulub ühele inimesele ainuomandina või mitmele näiteks elukaaslastest omanikele kaasomandina? Või kuulub vara ühisomandina abikaasadele või pärijatele? Vara omaniku info leiad kinnistusraamatust.
2. Ehitusega seonduv info
Kontrolli, kas ehitisel on olemas kasutusluba? Kas objektiga on seotud näiteks muinsuskaitselisi või muid piiranguid? Neist tuleb ostjat informeerida. Ehitisega seonduva info leiad ehitisregistrist.
3. Kinnisvaraobjekti lisad
Kas kinnisvaraobjekti juurde kuulub muid pindasid, näiteks panipaik või parkimiskoht või aianurga kasutamise õigus? Kas lahuspindadele on olemas juurdepääs?
4. Võimalikud võlgnevused
Uuri ühistust järele, ega ühistu ees ei ole võlgnevusi.
5. Koristus ja remont
Korista objekt põhjalikult ja kõrvalda pisipuudused. Kaalu kriitiliselt, kas tasuks läbi viia värskendusremont.
02 Turuolukord/hinnastamine
1. Uuri, milline on piirkonna keskmine tehinguhind
Kontrolli Maa-ameti tehingute andmebaasist, milline on piirkonna keskmine tehinguhind. Keskmine hind on muidugi üsna kaudne info, mis annab ülevaate ainult võimalikust müügihinna suurusjärgust
2. Uuri, millise hinnaga müüakse sarnaseid objekte
Uuri kinnisvaraportaalist KV.EE, millise hinnaga müüakse analoogseid objekte analoogses asukohas. Ole kriitiline ja ära hinda enda objekti liiga kergekäeliselt konkurentidest paremaks. Pea meeles, et kuulutuste hind on tavapäraselt tegelikust tehinguhinnast kõrgemal. Ligikaudse hinna kalkulaeerimiseks võid kasutada ka KV.EE hinnakalkulaatorit
3. Uuri võimalikku müügihinda maakleritelt
Pea nõu mõne usaldusväärse kinnisvaramaakleriga, mis võiks olla kinnisvaraobjekti võimalik müügihind.
4. Kaalu kinnisvarahindaja tellimist
Kaalu, kas oled valmis oma kuludega kutseliselt kinnisvarahindajalt tellima kinnisvara turuväärtuse eksperthinnangu. Mõistlik müügihind on tõenäoliselt turuväärtuse lähedane. Eksperthinnangu olemasolu lisaväärtus on, et see lubab küsitavat hinda potentsiaalsele ostjale sisuliselt põhjendada. Lisaks aitab turuväärtuse eksperthinnangu olemasolu tehingu tegemise protsessi lühendada, kui ostja ostab kinnisvara laenuga finantseerides.
03 Müügiprotsess
1. Pildid müügiobjektist
Tee müügiobjektist korralikud pildid. Kaalu tõsiselt professionaalse fotograafi kaasamist. Tee pildid müüdavast objektist nii seest kui väljast. Ära unusta trepikodasid, panipaika, parkimiskohta, laste mänguväljaku ja hoone välisfassaadi pilti.
2. Kuulutamine
Lisa kuulutus kinnisvaraportaali KV.EE. Too välja, mis on objekti puhul unikaalset ja positiivset. Liigenda tekstiline kirjeldus, et seda oleks mugav lugeda. Vali kuulutuse peamiseks pildiks kinnisvaraobjekti osas kõige positiivsemat emotsiooni loov foto. Usaldusväärsuse loomise nimel lisa kuulutusele enda ees- ja perekonnanimi ning telefoninumber. Kuulutuse otsingutes teistest ettepoole upitamiseks telli tasemeteenus. Näidiskuulutus
3. Müügikuulutuse levitamine
Levita kinnisvaraportaali KV.EE kuulutust sotsiaalmeedia kinnisvara müügigruppides, jaga infot sõprade, tuttavatega, naabrite ja töökaaslastega. Kutsu neidki üles infot omakorda edasi jagama. Lisa müügiinfo korteriühistu sotsiaalmeediagruppi või foorumisse. Pane kuulutus korteriühistu infotahvlile.
04 Läbirääkimised ostjaga
1. Ostuhuvilise saabumine
Enne ostuhuviliste saabumist vaata müügiobjekt üle. Pane üleliigne, sh isiklikud esemed silma alt ära. Vajadusel korista täiendavalt. Pane kinni koduloomad, kes võivad ostuhuvilisi pelutada. Saada lapsed koeraga jalutama.
2. Kõrvalkulud
Pane näitamiseks valmis ühistu kõrvalkulude ehk kommunaalkulude arve, näiteks üks arve suvekuust, üks talvekuust. See on kindel teema, millest ostjatega juttu tuleb.
3. Ostuhuvilise vastu võtmine
Võta ostuhuvilised heatahtlikult vastu. Paku neile teed-kohvi ja mõni suupiste. Hea suhtlemine on samm eduka tehingu poole. Julgusta ostuhuvilisi küsimusi esitama ning ringi vaatama. Kui oled korteri müüki palganud korraldama kinnisvaramaakleri, oleks hea, kui läheksid korteri esituse ajaks lausa kodunt ära.
4. Küsimused
Uuri, mis ostuhuvilistele meeldib, mis ei meeldi. Päri, kas ostuhuvilised on juba ka teisi objekte vaadanud ja mis nende juures meeldis ning mis ei meeldinud. Küsi, mis ajaks on ostjad plaaninud uue eluaseme leida ja sinna sisse kolida.
5. Läbirääkimised objekti sisu osas
Anna märku, mis jääb müügiobjektil sinust maha ja mille võtad kaasa ning mille objektile jäämise osas oled valmis läbi rääkima.
6. Objekti puudused
Räägi ausalt välja, mis on objekti puudused. Kui jätad neist rääkimata ja puudused hiljem kirjalikus lepingus mainimata jäävad, võivad ostjad puuduste kõrvaldamise kulusid nõudma hakata. Anna teada, mis ajaga oled tehingu osas kokkuleppele jõudmisel valmis objekti valduse üle andma. Küsi, kas sinu plaanid ühtivad ostja plaanide ja mõtetega. Julgusta ostjat kaasama objekti ülevaatuseks ehituseksperti, et ametlikult fikseerida objekti olukord.
7. Hinnapakkumine
Kui ostjale tundub hind liiga kõrge, julgusta ostjaid esitama oma hinnapakkumist. Siiski ei pea esimesele allahindluse nõudmisele kohe järgi andma.
8. Ostja rahalised võimalused
Uuri, kas ostjad finantseerivad kinnisvaraostu laenuga? Kui jah, pead arvestama, et vara turuväärtuse hindamine ja laenuotsus võivad rohkem aega võtta. Kui sul on hiljuti tehtud hindamisakt, siis võid asjade kiirendamiseks pakkuda ostjale esialgse otsuse saamiseks seda. Päri järele, kas ostjatel on uue kinnisvara ostmiseks vaja olemasolev kodu maha müüa? Kui nii, siis võib kuluda veel ekstra aega.
05 Tehingu sõlmimine
1. Ostumüügi lepingu sõlmimine
Kui ostjaga on lepitud kokku tehingu hind, kinnisvaraobjektile jäävad esemed (näiteks mööbel) ja valduse üleandmise aeg, on järgmine samm sõlmida notariaalne ostu-müügileping. Kui ostjal on ostumüügilepingu sõlmimisel takistusi – näiteks on olemasolev kinnisvaraobjekt vaja müüa – võib kaaluda lihtkirjaliku broneerimislepingu või notariaalse eellepingu sõlmimist. Broneerimislepingu sõlmimisel saavad abi pakkuda kinnisvaramaaklerid, notariaalse eellepingu sõlmimiseks tuleb pöörduda notari poole.
2. Lõpliku või eellepingu sõlmimine
Lõpliku või eellepingu sõlmimiseks pane kinni aeg notari juurde. Kui müügiobjekt on koormatud hüpoteegiga (ehk see on laenuga ostetud), informeeri laenuandjat. Võib-olla soovib laenuandja ise notari aja välja pakkuda. Kui tunned ennast juriidilistes küsimustes ebakindlalt, siis kaasa lepingu üle vaatamiseks jurist.
3. Broneeri aeg sobiva notari juures
Kui ostja finantseerib ostu laenuga, tuleb ka ostja käest uurida – võib-olla on ostja finantseerijal notari osas eelistusi. Laenuandjatel on sageli notarite juurde oma ajad broneeritud, see teeb notari aja paika panemise ostja ja müüja jaoks pigem lihtsamaks.
4. Edasta notaribüroole vajalikud andmed
Edasta notaribüroole tehinguga seonduvad andmed – omaniku ja ostja nimi/nimed, isikukoodid, kontaktandmed, lepinguobjekti registriosa number (kinnistusraamatu registriosa väljavõttelt)), ostjale üleantavad muud esemed (näiteks mööbel), tehinguhind ja maksetingimused ning valduse üleandmise kuupäev. Notar võib veel küsida objekti omandamise lepingut, et olla kindel, kas tegemist on kaasomandi, ühisomandi või ainuomandiga.
5. Vaata, et notariaalne leping sisaldaks objekti puuduseid
Hoolitse, et notariaalses lepingus saaksid mainitud kõik objekti puudused. Vastasel korral võib ostja esitada puuduste kõrvaldamisega seotud rahalise nõude. Kui objekti kohta on tehtud ehitusekspertiisi akt, siis lisage see lepingule.
6. Kontrolli finantseerimisega seotud infot
Laenude ja finantseerimisega seonduva info edastavad notaribüroole laenuandjad, kuid see tuleb müüjal ja ostjal endal lepingu sõlmimisel üle kontrollida. Anna notaribüroole lisaks teada, kas soovid lepingu sõlmida notaribüroos kohapeal või kaugtõestamise teel üle interneti. Vali lepingu sõlmimine notaribüroos kohapeal, kui sa ei tunne end lepingu osas kindlalt. Füüsiliselt kohal olles on parem lepingu kohta küsimusi esitada, et kõik asjaolud enne lepingule allkirja panemist lõplikult selged oleksid.
7. Kontrolli lepingut
Enne notariaalse lepingu allkirjastamist kontrolli kõik pisiasjad lepingus üle. Küsi notarilt selgitust, kui midagi jääb natukenegi segaseks – see on notaritasu hinna sees. Lisaks kontrolli üle pangakonto number, kuhu peab laekuma müügist tulev summa. Kui tunned ennast juriidilistes küsimustes ebakindlalt, siis kaasa lepingu sõlmimisele jurist.
8. Notaritasud
Tavapärane on, et ostja tasub omavahendite arvelt tasutava summa müüjale või notarideposiitkontole ettemaksuna enne tehingut. Notar edastab deposiitkontole laekunud summa müüjale tavapäraselt kolme pangapäeva jooksul tehingu sõlmimise järel. Laenuandjalt tulev summa tasutakse samuti müüjale reeglina kolme pangapäeva jooksul.
9. Lepingu sõlmimine
Lepingu sõlmimise järel tasu notari tasu ja vajadusel riigilõiv. Vastavate summade ja pangakontode info annab notar. Tavapärane on, et objekti müümise-ostmisega seonduva notari tasu maksavad ostja-müüja pooleks.
06 Valduse üleandmine
1. Üle andmise kuupäevad
Võimalusel paku juba lepingu sõlmimisel ostjale välja, mis konkreetsel kuupäeval ja kellaajal annad üle objekti valduse. Selleks ajaks pead end ja oma asjad elamispinnalt välja kolima.
2. Koosta üleandmise akt
Valduse üleandmiseks koosta lihtkirjalik akt, mille alusel annad üle kinnisvaraobjekti ja sellega kaasnevad esemed nagu näiteks dokumendid, kasutusjuhendid, võtmed, kiibid, puldid jms. Lisaks tuleb akti märkida elektri-, vee- ja gaasimõõtja jm mõõdikute näidud, millest alates läheb kulude tasumise kohustus üle ostjale. Kui mõõdikutele puudub juurdepääs võib kokku leppida, et müüja tasub ühistu esitatava arve proportsionaalse osa, mil valdus kalendrikuust veel tema käes oli.
3. Lõpeta sideteenuste lepingud
Lõpeta enda nimel olnud sideteenuste leping. Tuleta ostjale meelde, et ta vee-, elektri- gaasi- ja muud lepingud enda nimele ümber vormistaks, kui need just ühistu nimel ei ole.
4. Tasu viimased kõrvalkulud
Tasu viimased kõrvalkulud ühistule ja ongi tehing lõpliku punkti saanud. Lõpeta veel kindlustus, kui müüdud objekt oli kindlustatud. Äkki saab kindlustuselt mingi ettemakstud summakese tagasi. Lõpeta internetipangas müüdud objektiga seotud olnud e-arvete lepingud ja maksete püsikorraldused.
5. Registreeri end uude elukohta
Registreeri rahvastikuregistris enda elukoht uude kohta. Uue elukoha registreering kustutab vana registreeringu automaatselt.
Kuidas müüa kinnisvara lingid:
Müügiobjekti ettevalmistamine ja tehingu sõlmimine: Kinnistusraamat
Ehitisega seonduva info: Ehitisregister
Piirkonna keskmine tehinguhind: Maa-ameti tehingute andmebaas
Pea nõu mõne usaldusväärse kinnisvaramaakleriga
Telli hindamisakt: Kutselised hindajad
Võta ühendust klienditoega tel: 671 8103 või meiliaadressil [email protected]

Näidislaenumakse

Laenutähtaeg: 20 a
Sissemakse: 30%
Intress alates: 3,5%